Boldog Mama-Baba

Amikor boldog a kisbaba ,akkor boldog a kismama ! Élvezd az anyaság minden pillanatát !

Terhesség hetekre bontva , mi is történik odabennt a pocakban és mi is történik velünk Nőkkel ? Vigyor

terhes_1.jpg



1. hét : A terhesség első hetében vagy, nagyjából két héttel a fogantatás pillanata előtt. Ezen a héten még az utolsó menstruáció periódusa zajlik, de már ebben az időszakban érdemes felkészülni a várandósság hónapjaira. Ha babát szeretnétek, akkor célszerű minden olyan szokásodon változtatnod, amely akár súlyosan is veszélyeztetheti a magzat egészségét (pl. a dohányzás, alkoholos italok fogyasztása vagy bizonyos gyógyszerek szedése).

2. hét : A második terhességi hét végén bekövetkezik a peteérés, valamint a méh nyálkahártyája is megvastagodik, felkészülve ezáltal a megtermékenyített petesejt befogadására. Megtörténhet, hogy egyszerre két pete is útnak indul és sikeresen megtermékenyül - ebben az esetben 9 hónap múlva kétpetéjű ikrek anyukája leszel. Ha szeretnéd tudni a fogantatásra leginkább megfelelő időpontot, akkor alkalmazd a naptár módszert, vagy vásárolj ovulációs tesztet.

3. hét : A baba neme a fogantatás pillanatában eldőlt és zigóta osztódása rendkívül gyors ütemben halad, miközben a 3. terhességi hét végére szedercsíra formájában megérkezik a méhbe. Ha a megtermékenyült petesejt két felé osztódik, akkor azonos genetikai állománnyal rendelkező, egypetéjű ikreket fogsz a szíved alatt hordani. Bár a legtöbb nő ebben a szakaszban még nincs tudatában a várandósságnak, egyeseknél már jelentkezhetnek a terhesség korai tünetei.

4. hét : A 4. terhességi hét végén a hólyagcsíra beágyazódik a méhfalba, a menstruáció pedig elmarad. Az embriót  három elkülönülő csíralemez alkotja, amelyből a különböző szervek fognak kifejlődni. Ezen a héten már észlelheted a terhesség első jeleit - ezek leginkább a permenstruációs tünetekre hasonlítanak. Célszerű beszerezned egy terhességi tesztet is, mivel a a fogantatástól számított második héten a vizeletből már kimutatható a pozitív eredmény.

5. hét : A terhesség 5. hetében a baba fontosabb szervei fejlődésnek indulnak – először a szív és egy kezdetleges keringési rendszer formájában. Ezen a héten hüvelyi ultrahang segítségével már kimutatható a várandósság és megjelennek az első terhességi tünetek is. Ezek sok esetben kellemetlenek lehetnek, mint például a hányinger és szédülés, de a gyakori vizelési inger vagy a gyomorégés is igen gyakori az első trimeszterben.

6. hét : Az embrió szervezetében lassan megindul a vérkeringés, szíve pedig a ritmusos összehúzódások következtében verni kezd. A 6. terhességi hét végére kialakul az agy és a velőcső, amely a majdani gerincvelőt alkotja. Az ultrahangos vizsgálatok során most már nem csak a petezsák, hanem a benne található szikhólyag is láthatóvá válik. A megfelelő étrend rendkívül fontos ebben az időszakban, ezért figyelj oda a kiegyensúlyozott és vitamindús táplálkozásra.

7. hét : A terhesség 7. hetében az embrió folytatja gyors fejlődését és folyamatosan alkalmazkodik a méhen belüli élethez. A hormonváltozásoknak köszönhetően pattanások jelenhetnek meg az arcodon, valamint az első trimeszterre jellemező kellemetlen tünetek intenzitása is egyre erősödhet. Figyeld tested jelzéseit és próbálj minél egészségesebb életmódot folyatni, mivel a terhesség első hónapjaiban még fennáll a spontán vetélés kockázata.

8. hét : A magzat 8 hetes korára az agyféltekék növekedése aránytalanul felgyorsul, belső szervei tovább alakulnak. Elkezdődnek a spontán mozgások, melyekből azonban a 8. terhességi héten még semmit nem érzékelsz. Amennyiben erre még nem került sor, akkor ideje elmenned az első nőgyógyászati vizsgálatra. Itt az ultrahangos ellenőrzés mellett az orvos kiszámolja a szülés várható időpontját, valamint beutalót ad a további laborvizsgálatokra is.

9. hét : 9 hetes korban az embrió szívverése már jól érzékelhető és a végtagjait is külön mozgatni tudja. A terhesség 9. hetéig a legtöbb kismama már megtapasztalta a terhességgel járó kellemetlen tüneteket - jó hír, hogy ezeket hamarosan elfelejtheted. Ebben a periódusban talán az emésztőszervi tünetek okozzák a legtöbb panaszt (gyakori a székrekedés, gyomorégés és puffadás), de a szédülés és a rosszullét is végigkísérhetik a mindennapjaidat.

10. hét : A terhesség 10. hete az embrionális szakasz vége, ettől kezdve már magzatról beszélünk. A babának kezdenek kirajzolódni az arcvonásai, szíve pedig már szinte teljesen kifejlődött. Fokozottan figyelj oda a fogápolásra, és egyeztess időpontot a fogorvosoddal is. A terhesség időszakában a fogak állapota romolhat, azonban ezért elsősorban az íngyulladás és a nyál összetételének változása a felelős, nem pedig a magzat ásványi anyag szükséglete.

11. hét : A 11. terhességi héten a magzat fejének mérete továbbra is irreálisan nagynak tűnik a törzshöz képest, alakja azonban egyre jobban hasonlít egy újszülöttére. Az ujjak közül lassan eltűnik az összekötő hártya és 11 hetes korban a baba már elkezdi szopni azokat. Sok kismama tapasztal fejfájást, szédülést és érzelmi hullámzást ebben az időszakban - ezek a tünetek mind a hormonszint változásának köszönhetőek és a második trimeszterre általában elmúlnak.

12. hét : A terhesség 12. hetében esedékes az első kötelező vizsgálat, amelynek célja a magzat megfelelő növekedésének ellenőrzése, és a különböző fejlődési problémák (például genetikai- és szívrendellenességek) kimutatása. Az ultrahangfelvételen már jól látszódik a magzat minden testrésze, és mérések segítségével a pontos korát is meg tudják állapítani. Ha eddig nem került rá sor, akkor betöltött 12. hét után már be kell jelentened a terhességet a munkahelyeden is.

13. hét : A 13. terhességi héten alakulnak ki a baba hangképzéséhez elengedhetetlen hangszálak. Ebben az időszakban már megszűnnek az első három hónap kellemetlen tünetei, valamint a spontán vetélés kockázata is nagyon alacsony. A baba arca már egészen emberi formát ölt: az orr és az ajkak teljesen kialakultak, a szemek és fülek is lassan a helyükre kerülnek. Bár a pihenés továbbra is nagyon fontos, a jó közérzet érdekében válassz valami könnyű mozgásformát magadnak.

14. hét : A terhesség 14. hetében a magzat feje és álla felemelkedik a mellkasról, valamint az egyéni ujjlenyomatok is lassan kivehetővé válnak az ujjbegyeken. A belső szerveknek már nincs szükségük különösebb átalakulásokra, most már csak fejlődniük és növekedniük kell. A második trimeszterrel a testedben végbemenő hormonális változások egyre láthatóbbá válnak, a megduzzadt mellek és az egyre gömbölyödő pocak most már árulkodik az állapotodról.

15. hét : 15. terhességi héttel megkezdődik a második trimeszter. Gratulálunk, sikeresen túljutottál a várandósság egyik legnehezebb és legveszélyesebb szakaszán. A magzat vékony és áttetsző bőrén keresztül látszanak az apró erecskék, egész testét pedig egy finom szőrzet, az úgynevezett lanugo borítja be. Ettől a héttől kezdve pocakod egyre határozottabb formát ölt, és bár te még semmit sem érzel belőle, de a baba már igen intenzív mozgásokat végez odabenn.

16. hét : 16 hetes korban a magzat körmei a láb és a kéz ujjain már egyaránt kinőttek, és ha szerencsés vagy az ultrahang vizsgálaton a neme is megállapítható. A tapasztalt anyukák számára már érezhető baba mozgása, első terhesség esetén azonban erre még kicsit várni kell. Általában a 16. terhességi héten kerül sor az AFP-vizsgálatra (ez vérvétel formájában történik), amely segítségével bizonyos fejlődési rendellenességekre lehet következtetni.

17. hét : A magzat a 17. terhességi héttől kezdődően folyamatosan hízik, a növekedési tempót azonban most kicsit lassabbra veszi. Érdemes odafigyelned a környezeti hatásokra, mert az erős hangok könnyen megriaszthatják. A babának most még rengeteg helye van a pocakodban - ezt természetesen ki is használja: mozog, úszkál és bukfencezik. A magzatvíz a tüdejébe és az emésztőrendszerébe is áramlik, utóbbi mekónium formájában felgyűlik vagy vizeletként távozik a szervezetéből.

18. hét : A terhesség 18. hetében a magzat törzsének hossza eléri a fej nagyságát, a csontjai még lágyak, de már zajlik a csontosodás folyamata. A terhesség alatti hátfájás megelőzése érdekében már most érdemes érdemes rendszeres gerinctornát végezned, mivel a a növekedésnek indult pocaknak köszönhetően az izmok, és a csontok egyre nagyobb terhelésnek lesznek kitéve. Lehetséges, hogy ezen a héten tapasztalod meg először a baba mozgását!

19. hét : A 19. terhességi héten a magzat testét már egy viaszos réteg - az úgynevezett magzatmáz - borítja, a tejfog-csírák mögött pedig kezdenek megjelenni az állandó fogak kezdeményei is. Ebben az időszakban esedékes a második ultrahang vizsgálat, ahol ellenőrzik a magzat belső szerveinek megfelelő fejlődését, a méhlepény tapadási helyét és a magzatvíz mennyiségét is. Ha nem szeretnéd előre tudni a baba nemét, akkor ezt idejében jelezd az orvosnak!

20. hét : Gratulálunk, elérkeztél az út feléhez! A terhesség 20. hetében már nyomon lehet követni, hogy a baba mikor alszik és mikor van ébren. A magzatvíz mennyisége jelentősen megnövekszik, a legtöbb kismama pedig megtapasztalja a magzat mozgásait, amelyek a csontosodás következtében egyre erőteljesebbé válnak (ezeket akár már a leendő apuka is érezheti). Ettől a héttől kezdve a magzat szívhangjai már egyszerű sztetoszkóppal is hallhatóvá válnak!

21. hét : Gratulálunk, elérkeztél az út feléhez! A terhesség 20. hetében már nyomon lehet követni, hogy a baba mikor alszik és mikor van ébren. A magzatvíz mennyisége jelentősen megnövekszik, a legtöbb kismama pedig megtapasztalja a magzat mozgásait, amelyek a csontosodás következtében egyre erőteljesebbé válnak (ezeket akár már a leendő apuka is érezheti). Ettől a héttől kezdve a magzat szívhangjai már egyszerű sztetoszkóppal is hallhatóvá válnak!

22. hét : A magzat érzékszervei érettebbé válnak, és egyre több hangra reagál, különbséget téve a különböző zajok között. A nemi szervek tovább fejlődnek, kialakul a szemöldök, fejbőrén pedig megjelennek az első hajszálak. A 22. terhességi héttől kezdve súlygyarapodásod egyenletessé válik, azonban hamarosan kellemetlen hátfájás fogja nehezíteni a mindennapjaidat. A rendszeres testmozgás segít enyhíteni a panaszokat, és jó hatással van az általános közérzetedre is!

23. hét : A magzat érzékszervei érettebbé válnak, és egyre több hangra reagál, különbséget téve a különböző zajok között. A nemi szervek tovább fejlődnek, kialakul a szemöldök, fejbőrén pedig megjelennek az első hajszálak. A 22. terhességi héttől kezdve súlygyarapodásod egyenletessé válik, azonban hamarosan kellemetlen hátfájás fogja nehezíteni a mindennapjaidat. A rendszeres testmozgás segít enyhíteni a panaszokat, és jó hatással van az általános közérzetedre is!

24. hét : Születési súlyától függetlenül a 24. terhességi héttől a baba már koraszülöttnek számítana (egészen a 37. hétig). A tüdő fejlettsége még nem teljes, de speciális orvosi segítséggel már lenne esélye az életben maradásra. Általában erre a hétre esik a cukorterheléses vizsgálat, amely a terhességi cukorbetegség kiszűrésére szolgál. A gyomorégés továbbra is mindennapos probléma lehet, ezért próbálj meg inkább naponta többször, de kis adagokat fogyasztani!

25. hét : A terhesség 25. hetétől kezdve a magzat gyarapodása felgyorsul, a hátgerinc szerkezete pedig határozott fejlődésnek indul. Orrnyílásai kezdenek kinyílni és a légzésszabályozása is működik, de levegő helyett egyelőre csak magzatvízzel tölti meg a tüdejét. A várandósság elkövetkező hónapjaiban lábdagadást, visszértágulatot és székrekedést tapasztalhatsz. Utóbbi megelőzése érdekében fogyassz magas rosttartalmú ételeket és igyál sok folyadékot mellé.

26. hét : A magzat 26 hetes korában már képes pislogni és meg tudja különböztetni a világosságot a sötétségtől. Tüdejében egy surfactant nevű anyag kezd termelődni, amely megakadályozza a léghólyagocskák kilégzéskor történő összeesését. A 26. terhességi héttel már közeledik a második trimeszter vége - ebben az időszakban a legtöbb kismama kifejezetten jól érzi magát a bőrében, és a babavárás legcsodálatosabb pillanatait éli át.

27. hét : A terhesség 27. hetében a magzat tüdeje, mája és immunrendszere már egyedül is működőképes lenne, de még további fejlődére van szüksége. Elérkeztél a második trimeszter végéhez, gondolataid pedig egyre inkább a szülés és annak körülményei körül forognak. A nagy pillanattól való félelmed teljesen természetes - minden kismama izgul, hogy időben felismerje a vajúdás jeleit és ösztönösen tudjon cselekedni akár legnagyobb fájdalmak között is.

28. hét : A terhesség 28. hetében a magzat további zsírrétegeket szed magára, testének arányai pedig már nagyjából megegyeznek egy újszülöttével. Folytatódik az izomzat fejlődése, a baba pedig szorgalmasan gyakorolja a különféle mozgásokat, bár idővel erre egyre kevesebb helye lesz a pocakodban. A megnövekedett vérmennyiség következtében szívednek akár 40%-kal is többet kell dolgoznia, mint a terhességet megelőzően.

29. hét : A 29. terhességi héttel kezdődően pocakod már valódi terhet fog jelenteni, hiszen egyre nehezebben tudsz mozogni és az éjszakák sem annyira pihentetőek, mint a második trimeszter időszakában. A folyamatos zsírfelhalmozás következtében a baba bőre egyre kevésbé ráncos, érzékszervei pedig igen fejletté válnak - a pupillák reagálnak az erős fényre, az  ízeket pedig egyre határozottabban különbözteti meg  egymástól.

30. hét : A terhesség 30. hetében a magzat már egyre többet megtapasztal környezetéből, reagál a különböző hangokra és fényekre, de napi ciklusa még nincs összhangban a tiéddel - előfordulhat, hogy pont abban az időszakban a legaktívabb, amikor te pihenni szeretnél. A méh nyomást gyakorol a húgyhólyagodra, ezért egyre többször szembesülhetsz az állandó vizelési ingerrel. Ha baba ezen a héten születne, akkor esélyei a méhen kívüli életre már elég magasak lennének.

31. hét : A legtöbb baba a 31. terhességi hét környékén a legaktívabb, mivel már elég fejlett, de méretéből adódóan még elég sok helye van mozogni. Növekvő pocakodnak köszönhetően egyre nehezebbé válnak a mindennapok, és a különféle lábproblémák (mint a bokák dagadása, a visszerek kialakulása és a kellemetlen lábfájás) is gyakran jelentkeznek. A harmadik trimeszterre jellemző tünetek tovább fokozódnak ebben az időszakban.

32. hét : A 32. terhességi héten a Braxton-Hicks kontrakcióknak nevezett jóslófájások gyakorivá válnak, a magzat mozgásait pedig egyre többször és igen intenzíven fogod megtapasztalni. A tüdő folytatja a fejlődését - hamarosan önállóan is képes lesz ellátni a babát a méhen kívüli élethez szükséges oxigénnel. Elérkezett a harmadik ultrahangos vizsgálat ideje, te pedig egyre többet gondolsz a szülésre és annak körülményeire. Lehetséges, hogy melleidből szivárogni kezd a kolosztrum, vagyis az előtej.

33. hét : A 33. terhességi hétre a magzat már teljesen kifejlődik, a szülésig csupán híznia és erősödnie kell. A zsírszövet gyarapodásának köszönhetően bőre rózsaszínessé válik, és egyre inkább hasonlít egy újszülöttre. A magzatvíz mennyisége eléri a maximumát, és nem termelődik több belőle. Pihenéshez a baloldalon való fekvés a legalkalmasabb, és a magzat vérellátása szempontjából is ez a legideálisabb testhelyzet. A szoptatós párna is nagy segítség lehet ebben az időszakban!

 34. hét : A baba a terhesség 34. hétére már valószínűleg megfordult. A testét borító lanugó, vagyis magzatpihe eltűnik, a magzatmáz pedig megvastagodik. A méhlepény eléri a maximális érettséget, tested pedig lassan felkészül a szülésre. A visszerek és az értágulat gyakori probléma ebben az időszakban, ezért pihenj sokat, és fordíts figyelmet lábaid megtámasztására. Elérkezett az ideje, hogy orvosoddal részletesen megbeszéld a szülés körülményeit.

35. hét : A magzat súlya ezen a héten a már meghaladja a 2 kilogrammot, de ebben a szakaszban akár nagyobb eltérések is lehetnek az egyes babák fejlődési üteme között. A terhesség előrehaladtával az alvás egyre nehezebbé válik számodra - ez a kellemetlenség általában a súlygyarapodásnak és a kicsi aktivitásának köszönhető. A magzat mozgásait célszerű rendszeren ellenőrizni: ha óránként legalább 10 rúgást vagy mocorgást tapasztalsz, akkor nincs okod az aggodalomra.

36. hét : A 36. terhességi héten a baba arcvonásai elnyerik végleges formájukat, a testét borító apró szőrök pedig lassanként eltűnnek. A szülés időpontjához közeledve egyre több vizsgálaton kell részt venned: a szokásos ellenőrzéseken kívül ultrahangos vizsgálatot végeznek, NST vizsgálat segítségével hetente ellenőrzik a baba szívhangját, oxigénellátását és a méhtevékenységet, valamint ezen a héten Streptococcus B-szűrést is esedékes.

37. hét : A betöltött 37. terhességi héttől kezdve bármikor sor kerülhet a szülésre, és orvosi értelemben a baba ilyenkor már nem számít koraszülöttnek.  A magzat tüdeje felkészült a légzésre és a szorgos gyakorlás közben általában sok magzatvizet nyel (ennek következtében előfordulhat, hogy rendszeresen csuklik). Szorítása erős, ízérzéke fejlett és alvási szokásait is kialakította - sajátos módon váltakoztatja az ébrenléti és pihenési időszakokat.

38. hét : Normál lefolyású terhesség esetén a 38. terhességi héten a méhszáj tágulásának következtében már távozhat a nyákdugó. Ez történhet közvetlenül a szülés előtt, de akár 1-2 héttel korábban is - ezért a nyákcsap távozása nem a vajúdás kezdetének egyértelmű jele.  Mivel rohamosan közeleg a szülés időpontja, ezért célszerű előkészíteni minden szükséges papírt és dokumentumot, tájékozódni a pénzügyi ellátásokról és az apa által igényelhető munkaidő-kedvezmény lehetőségéről is.

39. hét : A 39. terhességi héten a baba súlya általában már meghaladja a 3 kg-ot, teljesen kifejlődött és kitölti az egész méhet. Lehetséges, hogy már most a karodban tartod gyermekedet, de az is megtörténhet, hogy még egy ideig várnod kell a nagy pillanatra. Mivel a szülés bármelyik nap megindulhat, ezért folyamatosan kövesd figyelemmel tested jelzéseit, hogy időben felismerhesd a vajúdás kezdetét és időben elindulhass a kórházba.

40. hét : A 40. terhességi héttel elérkezett az idő, hogy világra hozd gyermekedet - bár azt tudnod kell, hogy a legtöbb kisbaba nem a kiírt időpontban, hanem általában 1-2 héttel hamarabb vagy később érkezik. Bizonyára már minden gondolatod a szülés körül forog, és egyre türelmetlenebbül várod, hogy először karjaidba tarthasd a picit. A nagy pillanat most már bármikor bekövetkezhet, hiszen ezen héten a baba minden tekintetben készen áll arra, hogy megszülessen.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 2
Tegnapi: 12
Heti: 114
Havi: 606
Össz.: 122 042

Látogatottság növelés
Oldal: Terhesség hétről-hétre
Boldog Mama-Baba - © 2008 - 2024 - boldogbaba-mama.hupont.hu

A HuPont.hu honlap ingyen regisztrálható, és sosem kell érte fizetni: Honlap Ingyen.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »