Boldog Mama-Baba

Amikor boldog a kisbaba ,akkor boldog a kismama ! Élvezd az anyaság minden pillanatát !

Baba 1 hónaposan : 

Bőre feszesebb, ráncai elsimultak, már kis zsírpárnái is vannak.  Magzatpózban fekszik, keze ökölbe szorul, popsiját égnek emeli. Hason rövid idore, kissé elesetten megemeli a fejét, s  automatikusan oldalra fordítja, hogy akadálytalanul lélegezhessen. 
A szemétől kb. 30 cm-re tartott tárgyat / ha túl közel van, kancsalságot okozhat / pár másodpercig nézi, megpróbálja követni, néha elveszti szem elől. 
Megkülönbözteti az ismerős és az idegen hangokat. Az ismerős hang irányába fordul.  Arcokkal ugyanez a helyzet. Ha közel az arc, követi a mozdulatait. Beszédmozgást utánoz: nyitja/zárja száját.  Papa/mama megnyugtatja, ha sír. 
Kancsalít, mert még nem tudja egyszerre használni mind a két szemgolyóját, tekintetét egy pontra fixálni. 
Érzékeny a hőmérséklet változásaira, vetkőztetéskor gyakran sír. 
Feje nagyon billenékeny. ha felvesszük, rendszerint abbahagyja a sírást, mert tudja, hogy megnyugtatást, segítséget kap. 
A reflexmosolyt felváltja a felismerő mosoly: a baba arcánál közvetlenül feltűnő felnőtt arc váltja ki. Maga a mosoly még személytelen, nem csak a szülőnek szól / 2 hónapos korig /. Csukott szemmel, a külvilág ingereitől elzárkózva szopik, mindenestül átadja magát a táplálkozás, tapintás és ízek nyújtotta boldogságának. 
Napi alvásigénye 15 óra / ebből kb. 8,5 óra az éjjeli alvás /. 
Elkezdhetjük a levegőztetést  / az első hetekben nem egészségét védjük elsősorban az egyenletes szobai "meleggel", hanem idegrendszerének biztosítjuk a legteljesebb védelmet és nyugalmat /. Ne rakjuk ki közvetlen napfényre / 6 hónapos korig /, téli levegőztetésnél a sálat ne a gyerek orra-szája elé kössük, mivel a hideg nedvesség, amely a kilélegzett, elhasznált levegő párájából az arcára csapódik kellemetlen és káros. 
Képes előrehajtani magát rövid távolságon, ha arccal lefelé helyezik a vízre. Mozdulatai még pontosabbak, ha teljesen alámerítik. Szemét nyitva tartja. / Ez a búvárreflex: víz alatt automatikusan visszatartja lélegzetét /. Háton fekve ne próbálkozzunk, mert megrémül, vizet nyel és sír. 
D vitamint, a csontfejlődés, a növekedés, a gyarapodás kulcsfontosságú vitaminját kapja naponta / 1-2 éves korig /, s véralvadást elősegítő K vitamint havonta / ha kizárólag anyatejjel tápláljuk /. Az adagolást beszéljük meg a gyerekorvossal!

Baba 2 hónaposan : 

 

Jobban kinyújtja a testét, tekintetével megpróbálja követni a mozgó színes tárgyakat ."legérdekesebb tárgy" számára az emberi arc, amire automatikusan rámosolyog.

Szereti a hangot adó tárgyakat. Ha a kezében tartja, kapcsolatba hozza keze mozgását azzal, amit lát és amit hall. Fejét néhány percig meg tudja tartani hason. Még nem tud különbséget tenni a saját teste és másoké között. Ha anyja ujját fogja, nem tekinti külön testrésznek. Nem tud különbséget tenni a belső érzetek és a külső észlelések között sem.

Kialakulóban van a napi evés-alvás-ébrenlét ritmus. Próbáljuk összehangolni a család és a baba ritmusát, de ha nagy a különbség, alkalmazkodjunk a piciéhez. Egyre több időt tölt ébren, ilyenkor csendben nézelődik.

Felfedezi első "játékát"- a kezét, amely hosszú hetekig legkedveltebb tevékenysége lesz. Eleinte csak nézegeti, majd egyik öklével megmarkolja a másikat és a kettőt egyszerre mozgatja, forgatja, tanulmányozza /ne zavarjuk meg elmélyült tevékenységében!

Baba 3 hónaposan :

Intenzív növekedési szakasz- a baba éhesebb, követelőzőbb. Ha van elegendő tejünk, kizárólag szoptassunk. A tea csersavtartalma akadályozza a táplálék optimális felszívódását a bélből, a gyümölcs vastartalma ebben az életszakaszban nem hasznosul megfelelően, sőt akadályozza az anyatej laktoferrin nevű fehérjéjének felszívódását, kiegészítő vitaminokra sincs még szüksége.

Kitartóan figyeli a kezét, egyik kezével ügyetlenül közelít a szemügyre vett tárgyhoz. Tanulja a távolság becslését. A felfüggesztett tárgyakhoz felnyúl, mozgásba hozza őket. Látja, amint cselekvése eredményeként mozognak. A feje fölött lévő tárgyat azonnal észreveszi.

Ha beszélünk hozzá ránk mosolyog, kacagó, gügyögő, sikongató, gurgulázó hangokat ad, jelét adja, hogy minden érdekli, ami körülötte van. Elkezdik zavarni a külvilág zajai.

Gőgicsélése egyszótagú, egy nyílt magánhangzóval. Első kiejtett mássalhangzói: p, b, m. Nem tudatosan, de mondja "maa", "paa". Szívesen "beszélget", amikor egymagában nézelődik, néha folyamatosan akár percekig is. Rengeteg hangzót ki tud ejteni, olyanokat is, amelyek nem tartoznak az anyanyelv hangkészletébe, amelyeket később az idegen nyelvek tanulásával csak nagy nehézségek árán vagyunk képesek elsajátítani.

Sír, amikor egyedül marad. Ha idegent lát, sugárzó arckifejezése egy pillanat alatt kitörő sírásba csaphat át, ha az túl hirtelen közeledik, megsérti az "intim szférát" / kb. 20-30 cm /.

Lábait kinyújtva tartja, gyakran terpeszti, fejét is tudja tartani, keze is ki van nyújtva.Ha felhúzzuk ülésbe, fejét testével egy vonalban képes tartani, ha a levegőben tartják és talpa a talajhoz ér, lépegető mozdulatokat próbál tenni emelgetés közben.

Mindent megérint, amit lát, mielőtt keze odaér a tárgyhoz, megpróbálja ökölbe szorítani a kezét. Egy kézzel fog a másikat egyensúlyozásra használja. Ha megérint egy tárgyat, de az kilendül, és nem tudja megfogni dühös lesz, mert alig várja, hogy megragadhassa. A tárgyakat ne függesszük, erősítsük a kiságy rácsaira. Amikor nyújtjuk a tárgyat, várjuk meg amíg megérinti, csak azután engedjük el. Mindig csak egyféle játékot adjunk a kezébe. A túl sok játék zavarja a tárgy tanulmányozásában.

Hátról oldalra fordul, hason, alkarjára támaszkodva, mellkasát kinyújtva, fejét ellöki a matractól.A reflexeket felváltják a baba tudatos mozdulatai.

Átalussza az éjszakát.

Megszűnik a hasfájása, mivel emésztőrendszere átállt az aktív táplálékfelvételre.

Bébiúszásra vihetjük. Hatására babánk ízületei lazábbá és mozgékonyabbá válnak, nő az izomerő. Elkezdhetjük a babatornát kezdetben 5, majd fokozatosan növelve az időtartamot, 20 percig. Ha nyugtalanná válik és elfordítja a fejét, fejezzük be a foglalkozást. Ha egy mozdulat nem tetszik neki, ne erőltessük. Kerüljük a hirtelen, gyors mozdulatokat / megijed és görcsössé válik /.

Evés közben már többet nézelődik, anyját bűvölendő, időnként megszakítja a szopást. Alábbhagy a fokozott szopási igénye / nem az éhség csillapítására szolgáló /.

Játékai: jól tisztítható, könnyen megfogható, hangot adó tárgyak / pl. csörgő, gumiállatka, színes karikák és fagolyók, amik olyan  szépen. csattognak, ha összeütődnek. Az ágy fölé feszített fonalra fűzzük őket, időnként ellenőrizzük a biztonságos felerősítést /. Izmai még nem elég erősek, ezért hamar leejti. Puha, színes kendő / mindig más-más anyagból készültet tegyünk a keze ügyébe, hogy tapasztalatot szerezzen a különböző érzetekről. Elképzelhető, hogy kiválasztja majd magának azt, amelyiket a legkellemesebb tapintásúnak talált, s ezután már tudatosan ezzel foga a legtöbbet játszani /, mosható rongylabda, kelj fel Jancsi, csengő, csiklandozás, dögönyözés, hoppá, magasban hintáztatás, ritmikus mondókák, altatódalok.

Baba 4 hónaposan : 

Hasról oldalra, sőt a hátára hengeredik, hason, alkarjára stabilan támaszkodva tartja mellkasát, fejét magasba emeli, felemeli lábait. Ha karjánál fogva ülő helyzetbe húzzuk, önállóan emeli fejét. Felfedezi kezét: játszik vele, szopja. Mindent, ami kezébe akad, megszemlél, ide-oda mozgat, szájába töm. Szívesen fekszik a hátán, hogy jól fel tudja fedezni a környezetét.

Fejét a hang irányába fordítja, elkápráztat bennünket első nevetésével, amikor játszunk vele nevetgél, kezével/lábával hadonászik, csukladozik.  

Ha ültetjük, és a fejét fogjuk, alul még meggörbül, de felül már majdnem egyenesen tartja a hátát. Hordhatjuk kenguruban. Hason "úszó" mozdulatokat tesz: mellkasát emelve kapálózik.

Távol lévő tárgyat is tud nézni, térlátása fejlődik. Észreveszi a szokatlan helyzeteket, ki tudja fejezni érzéseit / félelmet, ellenszenvet, haragot /.  

Ha tudja, hogy fel akarjuk venni, nyújtja a karját. Szemét arcunkra szegezi, ha elmegyünk mellőle, tekintete követ minket. Rámosolyog arra, aki szól hozzá, boldogan nyugtázza, ha valaki többet foglalkozik vele. Hangosan nevet, amikor játszanak vele.

Ha karjainkban tartjuk, vigyázzunk, mert amikor érdekes zajt hall, a fejét hirtelen fordulással a hang irányába kaphatja. Megjelenik a megkülönböztető mosoly /7 hónapos korig/, amely konkrétan a szülőnek szól, idegenek láttán sírva fakadhat.

A születéskor magával hozott immunvédelme legyengül, a sajátja még nem alakult ki, ezért hajlamosabb a megbetegedésekre. Ezidőtájt a leggyakoribb a bölcsőhalál - az agykéreg átveszi az irányítást az ösztönös reflexektől, de a végleges légzésirányító mechanizmus még nem alakult ki teljesen / szerencsére a teljesen normálisan fejlődő csecsemők mindössze 2-3 ezrelékét érinti /. Az okok nem tisztázottak.

Szopás közben is nézi anyját, nyúl a tárgyak után, ha nem tudja elérni, dühösen sírni kezd.

"Turbékol": gömbölyített ajkú ók és ák társulnak mássalhangzókkal "ba, ka, da, ma" , változatokat alkotva. A gégefő kezd elválni a szájpadlástól és lesüllyedni a végleges helyére: orron és szájon keresztül is lélegezhet már. Amikor az agykéreg elér bizonyos fejlettséget, kialakul a képesség, hogy a légzést akaratlagosan tudja irányítani: dönthet, hogy néhány másodpercig nem, máskor pedig mélyen és gyorsan vegyen levegőt. Ez teszi majd lehetővé az artikulált beszédet.

Játékai: vízzel megtöltött doboz, fedeles pohár, pl. babszemekkel töltve / érdekes hangot ad /, térdünkön lovagaltatás, arcjátékok: vicces fintorok, kukucskálás.

Baba 5 hónaposan : 

Hanyattfekvésben megpróbálja emelni a fejét, hogy jobban lássa a körülötte lévő dolgokat, két kézzel fog és meg is tartja a tárgyakat. Szopogatja lábujjait, hason, kezére támaszkodva, billegés nélkül minden irányba elfordítja a fejét.Gyakoribbak a célirányos mozdulatok, javul a helyzetváltozáskor bekövetkező egyensúlyozás. Ha valami leesik tekintetével követi, egyre céltudatosabban követi a zajok forrását.

Sokat gőgicsél / válaszoljunk gügyögésére és érdeklődő arckifejezéssel, felhúzott szemöldökkel, várakozásteljes mimikával jelezzük, hogy választ várunk /, környezetével szemben nyitott, barátságos. Másképpen reagál, ha mosolygunk rá és másképpen, ha hangunkban rosszallást érez.  

Némelyik baba előre támaszkodva vagy a lábába kapaszkodva rövid ideig ülve marad.

Megkezdhetjük az elválasztást, ha úgy látjuk, csemeténk a szoptatás után még éhes, esetleg éjjel is többször felébred. Az anyatejes táplálásra azonban 1 éves koráig még szüksége van babánknak. A vitamin és ásványi anyag tartalmán túl megtalálható az anyatejben: endorfin - az öröm hormonja, természetes fájdalomcsillapító hatású, oxitocin - a . szerelemhormon. elősegíti az érzelmek fejlődését, omega 3 - többszörösen telítetlen zsírsav, amely az agy felépítéséhez szükséges. Gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatással is rendelkezik. Ha a pici náthás, cseppentsünk anyetejet az orrába, ha váladékos a szeme, arra is jó gyógyír. A kialakuló állcsontok és a fogazat szempontjából is fontos, hiszen a szopás összehangolt izommunka, mely alapja a későbbi rágásnak.

Már csaknem minden időjárás mellett kivihetjük a szabadba.

Játékai: puha gömböcskék, csörgők, szivacstéglák, színes rágókarikák, kis labdák, melyeken lyukak vagy fogantyúk vannak, esetleg sípolnak, illetve harangoznak.

Baba 6 hónaposan :

Háton fekve jól meg tudja emelni a fejét, és gyakrabban sikerül hasra fordulnia. Szívesen játszik a kezével/lábával, különösen meztelenül. Felültelve pár másodpercig meg tudja tartani magát támaszték nélkül, minden irányban forog. Egyre gyakrabban vesz fel tárgyakat egyszerre két kézzel, már vannak kedvencei. Érdeklődéssel figyeli a tükörképét - tágra nyílt szemekkel bámulja, csacsog hozzá.

Szülők távollétére félelemmel reagál / még nem tanulta meg, hogy nem örökre mentek el, összezavarodik, világa értelmetlenné, üressé válik /, sír, idegenre nem lehet rábízni, mert nem tud megnyugodni, kétségbeesett / az ok nem elfordulás, hanem biztonságkeresés /. Vigasztaljuk és várjuk meg, amíg ő maga kezdeményezi a "kommunikációt". Lassan kidugja orrocskáját, lopva kipillant és ezzel meg is kezdődött az ismerkedés. Magyarázzuk el vendégeinknek, ismerőseinknek, hogy a kicsi megijed, ha hangos gügyögéssel rárontanak. Várjuk meg azonban, amíg a baba kifejezi nemtetszését, mert ha már jó előre felkapjuk, amikor közeledik felé valaki, mi sugalljuk neki a félelmet. Ha kezdettől fogva többen veszik körül, általában kevésbé idegenkedik az ismeretlen arcoktól, szoktassuk "nagyobb" társasághoz

Hüvelykujja és a kéz többi ujja között tudja tartani amit megfogott, esetleg már forgatja a csuklóját, feje és nyakizma erős. A keze és a tárgy közötti távolságot már jól érzi, nem méricskél. Szeme mondja meg neki, mekkora mozdulatot kell tennie, hogy elérje.  Élvezi, ha párnákkal körbetéve ülhet, de ne hagyjuk így egyedül. Kinyújtott karjával megtámasztja felsőtestét, térdét maga alá húzza, előre-hátra hintázik. Ez a mászás első jele. Ha kezünkben tartva a talpa talajt ér ugráló mozdulatokat végez, behajlítja, majd kiegyenesíti térdeit. Minél jobban ura testének, annál több örömet talál a térben való mozgásban. Egyre intenzívebbé válik az apával való kapcsolata, az emelgetést, magasba tartást, hancúrozást vidám sikítozással fogadja.

Természete is szerephez jut. Vannak nyugodtabb, megfontoltabb gyerekek, akik hosszabb ideig elvannak egyedül. Mások nyugtalanok, hajlamosak hirtelen mozdulatokra és fokozottan igénylik a foglalkozást.

Megszűnik a búvárreflexe / 8 hónapos korig /- passzív, amikor álla alatt megtámasztjuk a fejét, és a hátára fordul, amikor hason vízbe merítjük. Erőlködik, mintha meg akarná ragadni a felnőtt kezét. Néha vizet nyel és köhög.

Térlátása tökéletes. Tanulja, hogyan kell megmarkolni valamit. Nyúl a tárgyért, megérinti, majd kinyújtott ujjait rákulcsolja, a kinyújtott mutatóujjban gyönyörködik.

Megjelentek szervezetében a szilárd étel emésztéséhez szükséges enzimek, az anyatejen kívül más táplálékra is szüksége van. Jelét adja, hogy egyes ételek jobban ízlenek neki.

- annyi ételt adjunk, amennyit jóízűen megeszik, jelezni fog, amikor jóllakott, ne erőltessünk bele többet, mert állandó harc alakul ki közöttünk és megutálja az evést
- ha visszautasít egy ételt, iktassuk ki étrendjéből néhány hétre, majd újból próbáljuk adni
- ha néhány falat után abbahagyja, ne adjunk helyette mást, kedves, szemrehányást nem tartalmazó szavakkal fejezzük be az etetést
- ha babánk kis étkű, mindig csak keveset tegyünk a tányérjára. Így, ha elfogyott, újra lehet kínálni, nem éli át a "már megint maradt a tányéron" kudarcát
- amikor már csak a játék kedvéért turkál, vegyük el tőle az ennivalót és adjunk a kezébe játékot
- étkezések között ne töltsük meg a hasát nassolnivalóval

Születési súlyát megkétszerezi.

A barátkozás jelei: cibálja a hajat, megfogja az orrot, cirógatja az arcot, örömét leli más csecsemő társaságában.

A tárgyakat átveszi egyik kezéből a másikba, hasról hátra és visszafordul.

Sírásának okai / 1 éves korig /: unatkozik, fél / pl. idegenektől /, csalódottság és frusztráció - amikor elkezd mászni, fel akarja fedezni környezetét, de biztonsága érdekében néha meg kell akadályoznunk veszélyes cselekedeteit, az is előfordul, hogy nem elég erős és ügyes, ezért nem sikerül megvalósítania elképzelését.

Ha szájához tartjuk a poharat, iszik belőle, az ujjával eszik és rágni kezd, játékból köhécsel. Utánozza a nyelvnyújtást, hangosan nevet. Ha bosszankodik, nyafog. Egyre inkább az anyanyelvre jellemző pl. két szótagos hangsorokat használ /pl. adah, ahgoo/ - ezt nevezzük gagyogásnak.

Megkezdődik a fogzás: kibújnak az alsó középső metszőfogak / 10 hónapos korig /. A fog áttörését megelőző 2-3 napon a baba nyugtalan, fokozottan nyáladzik, éjszaka felriadhat és hőemelkedése is lehet, a fogínyen egy kis gyulladt "udvar" képződik és egy kékes-átlátszó hólyag jelenik meg. Fájdalomcsillapításként kenegessük az ínyt kamillás vattával, segít a kifejezetten erre a célra gyártott rágóka is.

- ha már kibújtak az első fogak, esténként egy gézdarabbal tisztítsuk meg őket
- naponta adjunk fluort a kicsinek / az adagolást egyeztessük a gyerekorvossal, mivel az ivóvíz fluortartalmától függően, területenként más mennyiséget kell alkalmazni /.

Ültessük vállunkra, jókedvre derül az új kilátástól, a szem felvette végleges színét.

A baba szája már elég izmos ahhoz, hogy hézagmentesen tapadjon a mellbimbóra. Így nem nyel annyi levegőt, s ezzel a büfiügy lezárul.

Napi alvásigénye átlag 14 óra / ebből kb. 10 óra az éjjeli alvás /, az alvási időszakok kezdenek meghatározott időpontokra korlátozódni.

- lefektetés után nem kell suttogni és lábujjhegyen járni, csakhogy a gyerek fel ne ébredjen. Jobb, ha lefektetés után is a normális mederben zajlik tovább az élet otthon, könnyen hozzászokik a gyerek. Emlékezzünk csak vissza gyermekkorunkra: ugye milyen megnyugtatóan hatottak ránk a családi élet megnyugtató neszei? A zajok eloszlathatják az ágyban kucorgó gyermek magányérzetét. A kicsiket jobban megriasztja a csönd, mint az ismerős hangok duruzsolása
- minden gyerekkel megesik, hogy valamilyen egyszerű oknál fogva felborul az alvási rendje /legkésőbb 4-5 éves korig/, ha éjjel felébred – várjunk egy kicsit, hátha újból elalszik, csendben menjünk be, ne beszéljünk hozzá, ne gyújtsunk villanyt /legfeljebb egy kislámpát/, ne etessük, szórakoztassuk. Lehet, hogy megkönnyítjük a mai éjszakánkat, de ne feledjük, hogy ha ezzel egyúttal megjutalmazzuk felébredéséért, rendszeressé válhat a probléma. Csendben simogassuk, de meg kell tanulnia önállóan elaludni. Próbáljuk kideríteni az álmatlanság okát / hasznos lehet 
alvási naplót vezetni néhány héten át, melynek segítségével a sok apró részletből összeáll a kép. Kiderülhet, hogy a felébredések kiszámítható rendszerességgel történnek stb./, hogy hatékony kezeléssel mielőbb megszüntethessük. Módszerünk eredményessége érdekében a fokozatosság elvét feltétlenül tartsuk szem előtt / pl. gyermekünk minden egyes felébredésekor kap egy pohár tejet, majd elringatjuk. Először az italt cseréljük vízre. Ha beletörődött, hagyjuk el a ringatást, csak a kezét fogjuk, amíg elszenderedik. Következő lépésben elhagyhatjuk a kézfogást, de maradjunk az ágya mellett /. Lehetséges okok:
- ha forgolódás közben lerúgja magról a takarót, fázni fog és felébredhet
- megérzi a családi légkör változásait, a szülőből áradó feszültséget
- egy-egy izgalmakban bővelkedő, mozgalmas nap után annyira fáradt, hogy nem tud elaludni
- bizonyos napközben fogyasztott ételek zavarják éjszakai nyugalmát / érdemes ezeket észben tartani /
- különböző betegségek, kellemetlenséggel, fájdalommal járó állapotok, többek között fogzás, mandulagyulladás, légcső- és hörghurut, nátha, pelenkakiütés, allergia stb. okozza a felriadást
- túlságosan átnedvesedett a pelenka / még a kifejezetten éjszakára ajánlott pelenkákat is célszerű nedvszívó réteggel kiegészíteni, ha reggelente túlságosan nedves a baba pelenkája /
Próbáljunk ki több módszert, de ne egy napig, legalább egy hétig alkalmazzuk, miel?tt valami újra rátérnénk, majd állapodjunk meg amellett, ami mind gyermekünknek, mind nekünk a legmegfelelőbb. Bárhogy határozunk is azonban, legyünk következetesek, ne változtassunk sűrűn a viselkedésünkön /pl. ha tehát egyik éjjel elringatjuk a gyereket, ezentúl is tegyük azt/. Egyet azonban semmiképp ne tegyünk: ne hagyjuk sírni éjszakáról éjszakára, ezzel növelve félelmét, bizonytalanságát, amitől egyre nehezebben fog tudni elaludni. A későbbiekben elutasításként fogja átélni, ha nem kelünk fel hozzá, ráadásul a probléma csak súlyosbodik. Ha érzi nyugalmunkat, hamarabb nyugszik meg, alszik el.
A korai ébredés okai lehetnek: a szoba túlzott világossága, beáramló napsütés stb. Legyen az ágyában játék, amivel elfoglalhatja magát. V
alódi, élményeket is feldolgozó – valószínűleg a felnőttekéhez hasonló - álmai vannak.

Ha a szülő megszólítja, megszakítja gőgicsélését és fülel. Akkor is felismeri a hangot, ha a beszélőt nem látja. Váltogatja a hangerőt, a hangmagasságot és a ritmust.

kezdi megkülönböztetni magát a külvilágtól, felfedezte önmagát, “kész egyéniség”.Hagyjuk, hogy minél több dologra egyedül jöjjön rá. Ha mindenben segítjük a feladatok megoldása során, akkor éppen azt vesszük el tőle, ami értelmi fejlődése szempontjából a legfontosabb. Egészen másfajta tudásra tesz szert, ha önálló kísérletek révén jut el valamihez, mint ha készen kapja a megoldást. Felismeri, hogy anyja, rajta kívül létező lény. Az autóban a hátsó ülésre helyezzük a gyermekülést.

játékai: törhetetlen tükör, zenélő doboz, csengő hangot adó játék, felhúzható zenélő játék, "mindentudó" játék gombok, fogantyúk kezelése különböző hangok kíséretében, tárgyak nyílással vagy réssel, ahova be tudja dugni az ujját, játék, aminek nyele van, hogy meg tudja fogni", fürdőkádjátékok", félig, majd egészen eldugott dolgok keresése, tornázás, lassanként megkedveli az izgalmas meglepetéseket tartogató játékokat /pl. térdünkön lovagoltatjuk, majd "hátraejtjük", feldobáljuk a levegőbe/. 

 

 

 

 

 

 

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 16
Tegnapi: 22
Heti: 54
Havi: 546
Össz.: 121 982

Látogatottság növelés
Oldal: Baba 1-6 hónap fejlődése
Boldog Mama-Baba - © 2008 - 2024 - boldogbaba-mama.hupont.hu

A HuPont.hu honlap ingyen regisztrálható, és sosem kell érte fizetni: Honlap Ingyen.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »